Our expert Thomas says:

A lot of performance for comparatively little money!
Original price was: €1.429,001.198,00 €Current price is: €1.198,00.
VAT included Free Shipping
This product is no longer available.
This product has an official successor:
Not available

A lot of performance for comparatively little money!
This small and very handy thermal imaging device is a real all-rounder, which is ideal for use in the forest as well as in the field.
The highly sensitive VOx sensor enables good images at great distances even in poor weather conditions. The integrated 25 mm lens can be focused manually and makes the images appear sharp and high-contrast in the wild.
The HIKMIRCO Lynx Pro LH25 feels good in the hand and was developed specifically for animal observation.
The integrated battery allows you to use it for 7,5 hours (WiFi off), which is more than enough for everyday use. The WiFi function makes it an experience for you to share your experiences with friends or family, whether you use a tablet, smartphone or PC.
If you want a little more power, check out the big brother of the Lynx, the HIKMICRO OWL OH 35 thermal imaging camera
The Infiray Xeye E3 Max V2 is our insider tip for you in this price-performance sector.
| frame rate | 50 Hz |
|---|---|
| detection distance | 1200 m |
| digital zoom | 1, 2, 4, 8 -fold |
| Display resolution | 1280 × 960 pixels |
| Display type | LCOS |
| application | Field & Forest, Forest |
| Weight | 300 gr |
| basic magnification | 2,5 -fold |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 25 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| Sensor coating | VOx (vanadium oxide) |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 35 mK (NETD) |
| field of view | 10,5 ° |
| Field of view width | 19 m at 100 m |
| removable battery | No |
Hangzhou Microimage Software Co., Ltd.
Building A1, No. 299, Qiushi Road, Tonglu Economic Development Zone, Tonglu County, Hangzhou, Zhejiang. PR China
Tel .: + 86-571-8607-1609
Website: hikmicrotech.com/de/
Email: [email protected] | [email protected]
Huntivity Group GmbH
Lingener Straße 32, 49584 Fürstenau, Germany
Tel.: +49 (0)5901 - 958 71 71
Web: huntivity-group.com
Email: [email protected]