Our expert Marco says:

Not comparable: Long battery life, best image in stock.
1.990,00 €
VAT included Free Shipping
Ready for Immediate Shipment
Delivery time: 3-6 working days (different for other countries)

Not comparable: Long battery life, best image in stock.
The PIXFRA The Arc LRF A625P combines advanced thermal imaging technology with a compact, lightweight design. Thanks to the VOx 640 × 512 sensor with a 12 µm pixel size and ≤ 20 mK NETD, the device delivers high-resolution thermal images. The bright f1.0 25 mm lens and brilliant 1440 × 1080 OLED display enable reliable thermal detection at distances of up to 1300 m.
The rangefinder, which is almost invisibly integrated into the housing, measures distances from 5 to 1000 m precisely. The measurement can be carried out either as a single measurement at the push of a button or as a continuous measurement.
With a field of view of 30,7 m at 100 m, the device offers an excellent overview - ideal for nature observers. The high-resolution sensor technology delivers a clear and vivid thermal image in which even the smallest details are captured.
The latest PIPS 2.0 firmware (Pixfra Imaging Processing System) provides improved zoom functions, noise reduction and edge sharpening, resulting in a razor-sharp image.
The magnesium housing is IP67 certified, dust and waterproof and can withstand temperatures from -30 °C to +55 °C. The powerful removable battery offers a running time of up to 6 hours per charge.
Thanks to Wi-Fi, up to four devices can be connected at the same time to enable a live stream on a smartphone or tablet. The 32 GB internal memory offers enough space for image and video recordings.
| Battery life | 6 h |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 1300 m |
| digital zoom | 8, 1, 2, 4 -fold |
| Display resolution | 1440 × 1080 pixels |
| Display type | OLED |
| application | Forest, field & woodland |
| Weight | 370 gr |
| Size | 168 × 50 × 78 mm |
| basic magnification | 1,68 -fold |
| Identification distance | 500 m |
| rangefinder (LRF) | Ja |
| lens | 25 mm |
| sensor resolution | 640 × 512 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 20 mK (NETD) |
| field of view | 17,5 ° |
| Field of view width | 30,7 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
Zhejiang Pixfra Technology Co., Ltd.
No. 858 Jianshe 2nd Road, Xiaoshan District, Building A,
Hangzhou, China, Zhejiang 311215, CN
Tel .: + 86-400-672-8166
Website: pixfra.com/de
Email: [email protected] | [email protected]
Bresser GmbH
Gutenbergstraße 2, 46414 Rhede, Germany
Tel.: +49 (0)2872 - 80 74-0
Web: bresser.de
Email: [email protected]