Our expert Marco says:

With maximum precision and range, as well as an additional integrated laser rangefinder, this is the premium companion in the field.
Original price was: €3.190,002.449,00 €Current price is: €2.449,00.
VAT included Free Shipping
Not available

With maximum precision and range, as well as an additional integrated laser rangefinder, this is the premium companion in the field.
The Pulsar TELOS LRF XG50 thermal imaging monocular is a revolutionary product that sets new standards in the world of outdoor activities. Developed by Pulsar, the pioneer in thermal imaging technology, offers the Pulsar TELOS LRF XG50 offers an impressive combination of performance, adaptability and durability, making it an indispensable companion for nature observers and outdoor enthusiasts.
The Pulsar TELOS LRF XG50 is designed to never become obsolete. In a rapidly evolving high-tech world, users can adapt their device to changing needs. The optics, sensor, screen or additional functions such as a rangefinder, already included here, and additional optical channels can be easily retrofitted. This means that the TELOS grows over the years and requirements.
With a Lynred sensor that offers a resolution of 640 x 480 pixels and a NETD of under 40 millikelvin, the Telos LRF XG50 delivers outstanding thermal imaging capabilities. This records even under extreme weather conditions and over long distances Pulsar TELOS XG50 in combination with the fast F50/1,0 germanium lens with ease wild structures.
The progressive Pulsar Image Boost technology optimizes detail, clarity, and contrast to deliver crisp images even in difficult conditions. This monocular can display complex scenes in different halftones and offers the highest image quality.
The Pulsar TELOS LRF XG50 was designed for user-friendly operation. With classic zoom and focus rings on the lens, the image can be enlarged or focused easily and precisely. The symmetrical arrangement of the controls allows for comfortable operation with both hands, and the user interface is customizable, meaning the functions can be easily adjusted to individual requirements.
The hand strap can be switched to the right or left side of the device depending on your personal needs Pulsar TELOS LRF XG50 is ideal for left- and right-handed people.
With the brand-new, quickly replaceable LPS 7i Li-ion battery, no special charger is needed - it simply connects to any power adapter via the USB Type-C port and charges using the Quick Charge protocol 'Power Delivery.' Additionally, the LPS 7i battery supports wireless charging, and battery runtimes of up to 7 hours are not uncommon.
The Pulsar TELOS LRF XG50 monocular is designed for extreme temperatures from -25 to +40 °C and is completely waterproof. In addition, the housing is easy to clean and retains its original appearance for a long time.
The Telos LRF XG50's tailor-made carrying case offers maximum comfort and functionality. It distributes the weight evenly, relieves strain on the shoulders and back and allows freedom of movement. The bag can be attached to a belt or equipment.
The Telos XG50 thermal imaging monocular is more than just an observation device; it is an indispensable tool for anyone who values quality, adaptability and durability. With the Telos, every observer experiences nature in a completely new dimension.
| Battery life | 7 h |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 2300 m |
| digital zoom | 1, 2, 4 -fold |
| Display resolution | 1024 × 768 pixels |
| Display type | AMOLED HD |
| application | Field & Forest, Field |
| Weight | 650 gr |
| basic magnification | 3,5 -fold |
| rangefinder (LRF) | Ja |
| lens | 50 mm |
| sensor resolution | 640 × 480 pixels |
| Sensor coating | Lynred |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 40 mK (NETD) |
| field of view | 8,8 ° |
| Field of view width | 15,4 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
UAB "Yukon Advanced Optics Worldwide"
Ateities g. 21C, LT-06326, Vilnius Lithuania
Web: yukonopticsglobal.com | pulsar-vision.com
Email: [email protected]