Our expert Thomas says:

You are perfectly equipped for short distances.
Original price was: €1.549,00999,00 €Current price is: €999,00.
VAT included Free Shipping
An adapter is required to use the attachment! We recommend ordering this right away! You can find it further down on this page under “Accessories”! How do I determine my adapter size?
This product is no longer available.
Not available

You are perfectly equipped for short distances.
The CTP13 thermal imaging device from Infiray The development focus was on particularly low weight (130 g) and small dimensions.
The Infiray CTP13 is equipped with a modern VOx detector and therefore features the latest technology in the thermal imaging sector.
Thanks to the small lens, this thermal imaging device offers a particularly wide field of view, making it ideal for use at short distances in the forest.
The low price of the Infiray CTP13 raises the question of who might be interested in such a device.
Since the little Xeye Infiray has a fixed focus, the image sharpness level cannot be adjusted to the distance to the object.
Rather, the setting is chosen so that a large depth of field is covered and the image is therefore optimally in focus in the range up to approx. 100 m.
The CTP13 is therefore not recommended for significantly longer distances!
The Infiray CTP13 can be operated with a CR123A battery and has a USB-C port for charging via a power bank (5V).
| Battery life | 3,5 h |
|---|---|
| frame rate | 25 Hz |
| detection distance | 1800 m |
| digital zoom | 1 -fold |
| Display resolution | 1024 × 768 pixels |
| application | wald |
| Weight | 140 gr |
| Identification distance | 670 m |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 13 mm |
| sensor resolution | 256 × 192 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 50 mK (NETD) |
| field of view | 13,5 ° |
| Field of view width | 23 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
IRay Technology Co. Ltd.
11th Guiyang Street, YEDA, Yantai 264006, PR China
Tel .: + 86-400-999-3800
Website: infirayoutdoor.com
Email: [email protected]
Nyx Vision GmbH
Ernst-Befort-Straße 4a, 35578 Wetzlar, Germany
Web: nyx-vision.com
Email: [email protected]