Our expert Stephan says:

Unrivaled entry-level model in the mid-range with market-leading image quality and super easy operation.
Original price was: €3.499,001.799,00 €Current price is: €1.799,00.
VAT included Free Shipping
An adapter is required to use the attachment! We recommend ordering this right away! You can find it further down on this page under “Accessories”! How do I determine my adapter size?
This product is no longer available.
Our recommendation:
Not available

Unrivaled entry-level model in the mid-range with market-leading image quality and super easy operation.
You get with that Infiray Xeye CL42 V2 is a powerful and multifunctional powerhouse that impresses with great contrast and great functionality, while being lightweight and easy to use.
With a thermal imaging resolution of 384 x 288 pixels and a pixel pitch of 17 micrometers, the CL42 V2 offers enough power to capture thermal differences even in adverse weather conditions. The Infiray Xeye CL42 V2 is a top-class thermal imaging device with a high-quality OLED screen, which, in conjunction with the manually focusable lens, ensures razor-sharp images with high detail.
Since January 01.01.2020st, 42, all of our deliveries of the CL2 V42 have a new design of the collimator lens, which enables a significant improvement in repeatability. In addition to great optics, the CL2 VXNUMX impresses above all with its market-leading functionality; the internal correction program makes the device programmable for four lenses without having to make time-consuming new settings. In addition, further settings can be made using the internal correction function, and the external lens can be calibrated accordingly.
The Infiray Xeye CL42 V2 can be powered by rechargeable batteries, providing 3 hours of operation with rechargeable batteries and 5 hours with CR123 batteries.
The CL42 V2 has been developed modularly, which means you can use it with the screen magnification attachment as an observation device or as a clip-on.
| Battery life | 2,5 room |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 1750 m |
| digital zoom | 2, 4-fold |
| Display resolution | 1024 × 768 pixels |
| Display type | OLED |
| application | Forest, field & woodland |
| Weight | 420 g |
| Identification distance | 350 m |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 42 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| Sensor coating | VOx Ceramic |
| Sensor pitch | 17 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 40 mK (NETD) |
| field of view | 9,7 ° |
| Field of view width | 15,6 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
IRay Technology Co. Ltd.
11th Guiyang Street, YEDA, Yantai 264006, PR China
Tel .: + 86-400-999-3800
Website: infirayoutdoor.com
Email: [email protected]
Nyx Vision GmbH
Ernst-Befort-Straße 4a, 35578 Wetzlar, Germany
Web: nyx-vision.com
Email: [email protected]