Video
GUIDE Nightlux JSA IR-650 VOx
The thermal imaging device GUIDE Nightlux JSA IR-650 VOx is equipped with the latest 12 micron 640×480 pixel detector and a 1280×960 pixel display. It is the high-end device among the JSA thermal imaging handheld devices with maximum resolution and range.
The device has a high optical magnification of 2,92x and therefore an outstanding image display even at long distances. Due to the 12 micron pitch of the detector, the pixels are closer together and enable an even finer image than with 640 x 480 pixels with 17 micron detectors.
The large display of the GUIDE Nightlux JSA IR-650 VOx produces truly premium image quality with outstanding features. In addition to the up to 8x digital zoom, there is the option of “picture in picture” display with 2x magnification. The stadiametric (optical-mechanical) rangefinder helps to better estimate distances at night.
The built-in battery already has up to 4,5 hours of operating time, but can also be supported by a USB power bank (optional) and thus generate an operating time of well over 10 hours - depending on the capacity of the USB power bank.
Images and videos can be recorded directly at the touch of a button. Images and videos can be backed up directly on the 16 GB internal memory. Transfer to smartphone or tablet is possible via app. It is also possible to transfer it to a PC via USB-C cable.
Technical characteristics of the GUIDE Nightlux JSA IR-650 VOx
| Battery life | 4,5 room |
|---|---|
| detection distance | 1400 m |
| digital zoom | 2, 4-fold |
| Display resolution | 1280 × 960 pixels |
| Display type | LCOS |
| application | Feld |
| Weight | 570 g |
| basic magnification | 2,92 -fold |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 50 mm |
| sensor resolution | 640 × 480 pixels |
| Sensor coating | VOx HD |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 50 mK (NETD) |
| field of view | 8,7 ° |
| Field of view width | 15 m at 100 m |
| removable battery | No |
Product safety
Manufacturer information
Guide Sensmart Tech Co., Ltd.
No. 29, Gaoxin 3rd Road, East Lake High-Tech Development Zone, Wuhan 430205, PR China
Tel .: + 86-27-8129-8784
Website: guideoutdoor.com
Email: [email protected]
Responsible person in the EU
Guide Sensmart Technology GmbH
Neumeyerstraße 30, 90411 Nuremberg, Germany
Tel.: +49 (0)911 - 2170 7934
Email: [email protected]




