Our expert Thomas says:

A lot of performance for comparatively little money!
Original price was: €1.499,001.448,00 €Current price is: €1.448,00.
VAT included Free Shipping
This product is no longer available.
This product has an official successor:
Not available

A lot of performance for comparatively little money!
The HIKMICRO LYNX LH35 2.0 is clearly the best choice for the field and forest. The powerful combination of the 384 sensor and 35 mm lens offers a freely focusable 13,1 m wide field of view. The image performance and quality is an absolute must for your field with forest!
Due to the outstanding sensitivity (NETD ≤ 20 mK) of the HIKMICRO LYNX LH35 2.0 thermal imaging monocular ensures detailed and informative images even in adverse weather conditions. The software revolution also enables a particularly comfortable visual experience.
The innovative design of the HIKMICRO LYNX 2.0 is also reflected in the design of the power supply. With a removable and rechargeable battery, it offers 6,5 hours of continuous use. The battery can be easily charged in both the device and the charger - just plug it in and get started.
Thanks to the quick start within just 3 seconds HIKMICRO LYNX 2.0 is always ready for immediate use.
The HIKMICRO LYNX LH35 2.0 is a handy pocket-sized device, weighing around 330 g. This makes it a light and practical companion in every situation.
The HIKMICRO LYNX LH35 2.0 thermal imaging monocular features a hierarchical menu that prioritizes frequently used functions according to user habits. Users have the ability to customize and optimize their visual experience by adjusting settings such as contrast, sharpness, and other personalized options.
The automatic screen shutdown darkens the display to save energy and extend the battery life of the HIKMICRO LYNX LH35 2.0. The integrated algorithm automatically detects the precise position of the device and activates the automatic screen-off function. The HIKMICRO LYNX 2.0 is automatically ready for use at a sideways tilt of 75° as well as at a tilt of 70° up or down.
| frame rate | 50 Hz |
|---|---|
| detection distance | 1200 m |
| digital zoom | 8, 1, 2, 4 -fold |
| Display resolution | 1024 × 768 pixels |
| Display type | OLED |
| application | Field, forest, field & forest |
| Weight | 300 gr |
| basic magnification | 2,5 -fold |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 25 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| Sensor coating | VOx (vanadium oxide) |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 20 mK (NETD) |
| field of view | 7,5 ° |
| Field of view width | 13,1 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
Hangzhou Microimage Software Co., Ltd.
Building A1, No. 299, Qiushi Road, Tonglu Economic Development Zone, Tonglu County, Hangzhou, Zhejiang. PR China
Tel .: + 86-571-8607-1609
Website: hikmicrotech.com/de/
Email: [email protected] | [email protected]
Huntivity Group GmbH
Lingener Straße 32, 49584 Fürstenau, Germany
Tel.: +49 (0)5901 - 958 71 71
Web: huntivity-group.com
Email: [email protected]