PULSAR Accolade 2 LRF XP50 PRO
Original price was: €4.690,004.590,00 €Current price is: €4.590,00.
VAT included Free Shipping
- Integrated laser rangefinder up to 1800 meters
- Thermal imaging sensor 640×480 with NETD <25 mk
- Completely waterproof IPX7
- AMOLED display 640 x 480 pixels
- Discovery distance 1800m
- Field of view width 100 m: 21 meters
This product is no longer available.
Successor model available
This product has an official successor:
Not available
Video
Integrated high-precision laser rangefinder
The PULSAR Accolade 2 LRF XP50 PRO thermal imaging binoculars with built-in laser rangefinder, with a range of up to 1 kilometer, allows you to measure distances in single measurement and continuous measurement modes with an accuracy of ± 1 meter for quick and error-free assessment of the situation.
Unprecedented thermal sensitivity <25mK NETD
The thermal image sensor with NETD <25 mK ensures perfect detail recognition even under the harshest weather conditions with low thermal contrast. The smallest temperature differences will be clearly visible in rain and fog or on cold mornings in the most difficult conditions for thermal imaging cameras.
Ideal for continuous observation
Through the binocular construction of the PULSAR Accolade 2 LRF XP50 PRO doesn't tire your eyes as quickly. Compared to monoculars of similar technical level, the Accolade ensures the user a higher ability to detect small or faintly visible objects, high efficiency in observing non-contrast scenes.
Image Boost Technology
Original software function for improved object display in the observation area. Image detail enhancement significantly increases the sharpness of the visible object, allowing contours to be clearly recognized and small object details (branches, dry wood, wires) in the field of view as well as areas with small temperature differences to be displayed. This function is particularly important for the qualitative identification of trophy animals in the hunting area.
Observation distance 1800 meters
The bright lens in conjunction with the professional sensor 640 x 480 pixels at 17 µm promises excellent opportunities for discovering the target object. An object 1,8 meters standard size can be detected in absolute darkness at a distance of 1800 meters.
2,5x to 20x variable magnification
Digital zoom improves focusing and overall detection of objects at significant distances with up to 8x magnification. The zoom can be adjusted either gradually in 2x steps or continuously in order to obtain a truly optimal field of view adapted to the respective situation.
Built-in video recorder 16GB
The built-in video recorder is a wonderful option that allows photo and video recording in online mode. Simply press the REC button - create a video, send it to your colleagues, friends, relatives.
Wi-Fi integration with IOS and Android devices
The integrated Wi-Fi module secures the connection PULSAR Accolade 2 LRF XP50 PRO with smartphones or tablets with Android and iOS. The combination of smartphone and thermal imaging device gives the user additional options, such as streaming videos, downloading photo and video files, updating firmware and much more.
Completely waterproof IPX7
The IPX7 protection level guarantees absolute waterproofness against rain, snow and moisture. The device design guarantees perfect functioning, even after submersion for 30 minutes in 1 m of water.
Quickly replaceable, high capacity battery
Quickly replaceable, rechargeable battery packs provide enough energy for up to 9 hours of continuous operation. With a battery pack, the device can run all night without having to be replaced. Any ordinary power adapter connected via Micro USB can be used as an external power supply. An optional double capacity IPS14 battery is available, as is a battery case for LR6 (AA) batteries.
Scope of Delivery:
- Thermal Binoculars PULSAR Accolade 2 LRF XP50 PRO
- Battery IPS7
- Carry Bag
- Charging station & USB cable
- shoulder strap
- Warranty booklet (3 years)
- Cleaning Cloth
Technical characteristics of the PULSAR Accolade 2 LRF XP50 PRO
| Battery life | 9 room |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 1800 m |
| digital zoom | 20 -fold |
| Display resolution | 640 × 480 pixels |
| Display type | AMOLED |
| application | Field & forest |
| Weight | 700 g |
| basic magnification | 2,5 -fold |
| rangefinder (LRF) | Ja |
| lens | 50 mm |
| sensor resolution | 640 × 480 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 17 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 25 mK (NETD) |
| field of view | 12,4 ° |
| Field of view width | 21,8 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
Product safety
Manufacturer information
UAB "Yukon Advanced Optics Worldwide"
Ateities g. 21C, LT-06326, Vilnius Lithuania
Web: yukonopticsglobal.com | pulsar-vision.com
Email: [email protected]
You might also like …
-

Gift Card
50,00 € - 200,00 €Ready for Immediate Shipment
Select Amount








