Our expert Stephan says:

A solid and absolutely robust device. It fits comfortably in the hand and, thanks to the large buttons, can be operated even with gloves.
1.699,00 €
VAT included Free Shipping
This product is no longer available.
This product has an official successor:
Not available

A solid and absolutely robust device. It fits comfortably in the hand and, thanks to the large buttons, can be operated even with gloves.
Rediscover your territory with the HIKMICRO OWL OH35.
The currently best price-performance ratio of a thermal imaging camera with an integrated 35 mm lens.
If you are looking for advanced technology combined with the best workmanship and good handling, then this is it HIKMICRO OWL OH 35 the answer.
In this premium class you get more memory, an increased detection range and a high-resolution OLED display.
The HIKMICRO OWL OH 35 thermal imaging camera was developed explicitly for hunting and game observation, making it easier for you to address the game more clearly even at long distances. Many device functions are selected directly using the top buttons without having to open the main menu.
This means that the 4th color palettes can be switched through using a button and the zoom and recording function can also be controlled. The HIKMICRO OWL OH 35 has a manual, external focusing ring with which the image is precisely focused. Even if the stay takes longer, with this thermal imaging camera you have a compact and professional thermal imaging device with an integrated battery that has enough power.
The camera also has a photo and video function, so you can take great photos of your observations. These can later be easily sent via WLAN to other devices such as PCs, tablets or smartphones.
During our own tests in the district, we had consistently positive experiences with this handheld device and can recommend it with a clear conscience.
This is the “little brother” of the OWL OH35 thermal imaging camera HIKMICRO Lynx Pro LH 25, which we can also offer.
The Infiray Xeye E3 Max V2 is our insider tip for you in this price-performance sector.
| Battery life | 5 h |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 1250 m |
| digital zoom | 2, 4-fold |
| Display resolution | 1024 × 768 pixels |
| Display type | OLED |
| application | Forest, field & woodland |
| Weight | 460 gr |
| basic magnification | 2,5 -fold |
| Identification distance | 260 m |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 35 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| Sensor coating | VOx MP |
| Sensor pitch | 17 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 35 mK (NETD) |
| field of view | 10,6 ° |
| Field of view width | 19 m at 100 m |
| removable battery | No |
Hangzhou Microimage Software Co., Ltd.
Building A1, No. 299, Qiushi Road, Tonglu Economic Development Zone, Tonglu County, Hangzhou, Zhejiang. PR China
Tel .: + 86-571-8607-1609
Website: hikmicrotech.com/de/
Email: [email protected] | [email protected]
Huntivity Group GmbH
Lingener Straße 32, 49584 Fürstenau, Germany
Tel.: +49 (0)5901 - 958 71 71
Web: huntivity-group.com
Email: [email protected]